Datoru dzesēšana

30.01.2023

Nepieļaujiet sava portatīvā datora uzkaršanu

Pēdējos gados arvien biežāk runā par portatīvo jeb klēpjdatoru pārkaršanas problēmām, kas pirmo reiz uzmanības centrā nonāca 2006. gadā, kad visā pasaulē sāka izplatīties paziņojumi par klēpjdatoru aizdegšanos. Problēma radās bojātu akumulatoru dēļ, un tādiem uzņēmumiem kā Dell, Sony un Acer bija jāuzsāk masveida produktu izņemšana no tirgus. Tomēr vaina meklējama ne tikai akumulatoros. Droši vien esat ievērojuši, ka visa jūsu elektronika uzkarst, kad tā kādu laiku darbojas.

Ir divi galvenie iemesli, kāpēc klēpjdatoriem ir vairāk pārkaršanas problēmu nekā stacionārajiem datoriem. Pirmkārt, tā kā klēpjdatori ir mazāki, to elektroniskie komponenti ir izvietoti ciešāk. Tā kā tie atrodas tuvāk viens otram un klēpjdatora korpuss ir ļoti šaurs, siltumam nav daudz vietas, lai izkliedētos. Otra problēma ir jauda. Tā kā klēpjdatoriem ir jaudīgāki procesori un operētājsistēmu darbībai ir nepieciešams vairāk apstrādes jaudas, korpusa iekšpusē tiek ģenerēts vairāk siltuma. Protams, klēpjdatoru ražotāji to zina un ir padomājuši par karstuma izkliedēšanu (ventilatori, ventilācijas atveres), tomēr dažkārt ar to nepietiek. Pārkaršana var notikt, ja ventilators nedarbojas pareizi vai ir kāds cits darbības traucējums. Bet dažreiz tā ir vairāk ir pašu lietotāju, nevis tehnikas vaina.

Ko mēs katrs varam darīt, lai pasargātu savu datoru no pārkaršanas, pirms dzesēšanas paliktņa iegādes? Ja pamanāt, ka jūsu klēpjdators rada daudz siltuma un ja ventilatori sāk darboties ar īsākiem intervāliem, vispirms ir jāveic pamata apkope: pārbaudiet datora ventilatorus! Labākais veids, kā pārliecināties, vai ventilatori darbojas pareizi, ir izmantot diagnostikas programmatūru, jo ventilatori atrodas korpusa iekšpusē. Dodieties uz sava klēpjdatora ražotāja vietni un pārbaudiet, vai ir pieejams ventilatora diagnostikas rīks, ko varat lejupielādēt. Ja nē, varat to lejupielādēt no cita uzticama pārdevēja tiešsaistē.

Notīriet ventilācijas atveres: lielākā daļa klēpjdatoru izmanto gaisa plūsmu, lai palīdzētu dzesēšanai. Tiem ir ieplūdes atveres korpusa priekšpusē un izplūdes atveres aizmugurē. Putekļi un gruži var bloķēt šīs ventilācijas atveres un kavēt gaisa plūsmu. Iespējams, vienkāršākais veids, kā iztīrīt ventilācijas atveres, ir tās izpūst ar saspiestu gaisu. Šos saspiestā gaisa produktus varat iegādāties veikalos, kas tirgo datortehniku.  Ventilācijas atveres varat arī noslaucīt ar nedaudz samitrinātu (nevis mitru) drānu. Un visbeidzot trešā lieta, ko varat darīt paši – pārbaudiet BIOS iestatījumus! Tie ir programmatūras iestatījumi, kas norāda datoram, cik karsts ir pārāk karsts un pie kādas temperatūras ventilatoriem jāieslēdzas. Dažreiz BIOS atjauninājumos tiek ieviesti pārskatīti temperatūras iestatījumi, kas var palīdzēt optimizēt dzesēšanu.

Pēc tam jau varat pārskatīt savus lietošanas paradumus, piemēram, neizmantojiet klēpjdatoru saulē, turiet to tālāk no radiatoriem un siltuma ventilācijas atverēm, neatstājiet to karstā automašīnā. Un vēl –  nelieciet klēpjdatoru klēpī!

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR QA PAMATIEM

JAU 2024.GADA 13.JŪNIJA PLKST. 19:00