Ienaidnieks ir jāpazīst
Termins “datorvīruss” mūsu ausīm noteikti nav svešs. Tā ir kā ļauna gripa, no kuras mēs visi vēlamies izvairīties. Datorvīrusi pastāv kopš 80. gadu vidus un tikai pēdējos gados ir ieguvuši lielāku slavu. Tiem, kas vēl nav lietojuši šo terminu, vīruss ir ļaunprātīgas programmatūras veids, kas spēj replicēties un izplatās no vienas iekārtas uz otru. Datorvīruss darbojas paralēli internetam, jo arvien vairāk ierīču tiek savienotas un cilvēki izmanto tīmekli arvien aktīvāk, līdz ar to pieaug draudi un drošības risks.
Vislabākā taktika ir iepazīt savu ienaidnieku, tādēļ esam apkopojuši 34 interesantus faktus par datorvīrusiem.
1. Mydoom vīruss 2004. gada janvārī inficēja gandrīz ceturtdaļmiljonu datoru vienas dienas laikā.
2. Storm a worm parādījās 2007. gada janvārī, līdz oktobrim inficējot aptuveni 50 miljonus datoru.
3. Leigh viens no pirmajiem failu vīrusiem inficē command.com failus.
4. Symantec savu pirmo Norton Antivirus laida klajā 1990. gadā.
5. Tequuila (1991) ir pirmais polimorfais datorvīruss.
6. Pirmais viedtālruņa vīruss Commwarrior-A parādījās 2005. gada martā.
7. Pirms datortīkliem lielākā daļa vīrusu tika pārsūtīti, izmantojot disketes.
8. Starp citu pirmo datorvīrusu, kas bija pazīstams kā Creeper, izveidoja datorprogrammētājs Bobs Tomass. Tas tika izveidots 1971. gada sākumā eksperimentālos nolūkos un spēja pašreplicēties.
9. Pirmais Windows vīruss bija WinVer 1.4.
10. Pašlaik ļaunprātīgas programmatūras draudus var iedalīt 3 kategorijās: vīrusi, tārpi un Trojas zirgi. To uzvedība atšķiras viena no otras, taču tās veidotas no tām pašām elementārajām instrukcijām un datorloģikas.
11. Parasti ļaunprātīgas programmatūras autors ir vīrietis vecumā no 14 līdz 25 gadiem.
12. Konstatēts, ka 70% vīrusu rakstītāju uz līguma pamata strādā kādā noziedzīgā grupējumā.
13. Visu laiku sliktākais MS-DOS vīruss bija pazīstams kā Mikelandželo, kas darbojās fonā un izveidoja dublikātus, lai izplatītos pats.
14. Melissa bija spēcīgs makrovīruss, kas tika atklāts 1999. gadā, un tas piespieda Microsoft un citus lielos gigantus slēgt savu e-pasta sistēmu, līdz vīruss tika pilnībā iznīcināts.
15. Pirms internets kļuva populārs, lielākā daļa datorvīrusu tika izplatīti, izmantojot noņemamos datu nesējus, īpaši disketes. Elk Cloner bija bīstams vīruss, kas sākotnēji tika izveidots kā joks, bet pēc 51 palaišanas rādīja dzejoli. Tas tika ievietots disketē ar spēli.
16. Saskaņā ar Microsoft drošības izlūkošanas ziņojumu un patērētāju ziņojumu 40% ASV mājsaimniecību ir skāruši datorvīrusi.
17. Amazon bija visizplatītākais pikšķerēšanas uzbrukuma mērķis, kam sekoja Apple un eBay.
18. Starptautiski ASV ir vislielākais datorvīrusu uzbrukuma risks, kam seko Krievija.
19. Datorvīrusu rakstīšana dažās valstīs tiek uzskatīta par nelikumīgu, Vācijā masveida datorvīrusu apmaiņa jebkādu iemeslu dēļ ir ierobežota, un nesen arī Somija ir paziņojusi, ka datorvīrusu programmas rakstīšana ir nelikumīga darbība.
20. Pateicoties pastāvīgi pieaugošajam hakeru un datorvīrusu skaitam, ir parādījušies jauni datornoziegumu veidi, kas tiek atzīti par kiberterorismu, kiberizspiešanu, kiberkaru.
21. Katru mēnesi tiek radīti un izlaisti vairāk nekā 6000 jaunu datorvīrusu.
22. MyDoom 2004. gadā bija visu laiku dārgākais datorvīruss, tas radīja 38,5 miljardus dolāru lielus zaudējumus.
23. Ikviens var kļūt par anonīmu slavenākā starptautiskā hakeru aktīvistu tīkla dalībnieku, bet tikai nedaudzi spēj rakstīt datorvīrusus.
24. Vienkārši izlasot e-pastu, jūsu dators nevar tikt inficēts. Ļaunprātīga programmatūra tiek aktivizēta tikai tad, kad noklikšķināt uz ļaunprātīgas saites vai atverat inficētu pielikumu.
25. 90% e-pastu satur kāda veida ļaunprātīgu programmatūru, un lielākā daļa cilvēku par to pat nenojauš.
26. 1990. gadā bija zināmi tikai 50 datorvīrusi, bet laika gaitā to skaits ir pieaudzis līdz 48000+ vīrusiem.
27. Parasti vīrusu rakstītāji sāk rakstīt kodu bērnībā, lai pārbaudītu savas programmēšanas prasmes, līdz tas kļūst bīstams.
28. Vīrusu rakstītāji nav hakeri.
29. Facebook maksā 500 USD ikvienam, kurš savā datorsistēmā atrod ievainojamību.
30. Neatkarīgi no drošības programmu skaita un drošības metodes nav neviena antivīrusa, kas varētu atklāt un notīrīt visus vīrusus.
31. Vīrusus var rakstīt vairākās datorprogrammēšanas valodās.
32. Viens no visu laiku zināmākajiem datorvīrusiem ir „I love”, kas ierakstīts arī Ginesa rekordu grāmatā kā postošākais datorvīruss pasaulē.
33. Datorvīrusi ik gadu rada miljoniem eiro ekonomisku zaudējumu, izraisot sistēmas kļūmes, sabojājot datus.
34. 1 no 14 programmām, kas lejupielādētas tiešsaistē, ir inficētas.