“Gribu zināt vairāk!”: Mani mērķi

19.04.2023

Sveiki visiem, te Bens!

Ar šo ierakstu es sāku rakstu sēriju pusaudžiem. Es ceru, ka ar to palīdzību jūs iegūsiet vērtīgas zināšanas, paplašināsiet apvāršņus un vienkārši labi pavadīsiet laiku.

Tātad, šīs dienas tēma ir mani mērķi.

1.       Kas ir mērķis? Vienkāršiem vārdiem sākot, mērķis ir stāvoklis vai rezultāts, kuru mēs vēlamies sasniegt nākotnē. Ar ko mērķis atšķiras no sapņa? Mērķi atšķir vairāki kritēriji. Mērķim ir jābūt:

a.       Specific (precīzi formulēts) – plānojot mērķa sasniegšanu (bez plānošanas nekādi neiztikt), ir precīzi jānorāda parametri, pēc kuriem var saprast, ka mērķis ir sasniegts. Piemēram, apmeklēt 10 valstis līdz 2027.gadam.

b.       Measurable (izmērāms) – mērķi ir nepieciešams formulēt sasaistē ar skaitļiem (nevis vienkārši nopelnīt studijām strādājot vasarā, bet nopelnīt 3000 eiro līdz šī gada 1.septembrim).

c.       Achievable (sasniedzams) – ir svarīgi kritiski novērtēt savas spējas un resursus mērķa sasniegšanai. Var gadiem ilgi sapņot par lidojumu kosmosā, bet bez sagatavošanās tas diez vai ir iespējams.

d.       Relevant (nozīmīgs un aktuāls) – mērķim ir jābūt saskaņotam ar citiem mērķiem jūsu dzīvē.

e.       Time bound (piesaistīts konkrētam termiņam) – plānošanas gaitā ir nepieciešams norādīt konkrētu termiņu, līdz kuram mērķim jābūt sasniegtam.

Iepriekš minēto modeli ir viegli atcerēties pēc kritēriju pirmajiem burtiem – SMART.

Kāpēc cilvēkam ir nepieciešami mērķi, jūs jautāsiet. Mērķi palīdz cilvēkam sasniegt kvalitatīvāku un apzinātāku dzīves līmeni. Iespējams jūs zināt no ekonomikas nodarbībām, ka resursi ir ierobežoti, bet cilvēku vēlmes ir neierobežotas. Tas nozīmē, ka par vietu zem saules būs jāpacīnās. Mērķu izvirzīšana palīdz mums sasniegt tieši to, ko mēs vēlamies dzīvē, nevis tikai samierināties ar esošo. Mērķi palīdz pārvarēt vilcināšanos un nostiprināt gribasspēku. Kādā veidā? Pietiek pastāstīt 3 draugiem par izvirzīto mērķi un nesasniegt to būs jau grūtāk.

2.       Kā izvirzīt un sasniegt mērķi? Piemēram, tev ir vēlēšanās vai pat vairākās vēlēšanās. Domas par vēlēšanās piepildīšanos ir kā balzāms dvēselei un liek sirdij pukstēt straujāk. Pieņemsim, ka tavs sapnis ir brauciens uz Londonu uz 1 gadu pēc skolas absolvēšanas. Kas tam ir nepieciešams? Kā minimums – angļu valodas zināšanās, līdzekļi biļetēm un dzīvošanai, nepieciešama informācija par dzīves vietu. Angļu valodas līmenis visiem ir dažāds. Kā saprast, vai tu varēsi komunicēt ar angļiem, pajautāt ceļu vai pasūtīt ēdienu kafejnīcā? Derīgi varianti – iegādāties sarunvārdnīcu vai pieteikties intensīvajiem angļu valodas kursiem. Kāds var būt mērķis? Piemēram, iemācīties visas frāzes no tev aktuālām tēmām no sarunvārdnīcas vai iziet noteikta līmeņa kursus līdz konkrētam datumam. Ko iesākt, ja vecāki nav ar mieru vai nevar apmaksāt tavu braucienu par 100%? Svarīgi ir atrast darbu, lai naudas pietiktu ar uzviju – jābūt gatavam arī negaidītām situācijām.

Cits piemērs. Tavs mērķis ir ierasties uz izlaiduma balli kopā ar teicamnieci no paralēlās klases (vai teicamnieku, ja tu esi meitene). Problēma ir tajā, ka tagad tavs ideāls ir tālu kā Mēness. Ko darīt? Iespējas ir daudz: palūgt tavam sirdsāķītim palīdzēt tev ar algebru (šajā situācijā būtu labi iegūt klases audzinātāja vai skolotāja atbalstu); var patstāvīgi vai kopā ar repetitoru uzlabot zināšanās (tad jums būs par ko parunāt); vēl var izlasīt vienu no Nobela prēmijas https://www.nobelprize.org/ laureātu grāmatām (ja nesanāks apburt tavu sapņu teicamnieci (teicamnieku), tad vismaz paplašināsi redzesloku). Uzreiz piebildīšu – tāda mērķa sasniegšana nav 100% atkarīga no tevis, šeit ir jārēķinās ar cita cilvēka viedokli. Un lai harizma tev palīdz! Bet varbūt tavam ideālam nav nekas pretī koncerta vai futbola spēles apmeklēšanai?

Vēl viens piemērs. Tu sapņo par mājdzīvnieku, bet vecāki iebilst? Parādi izgudrotāja spējas un atbildību: aizved vecākus un dzīvnieku patversmi vai sāc vest pastaigā kaimiņu suņus par nelielu samaksu.

3.       Praktiskie uzdevumi.

  • Izvirzi vismaz 5 mērķis tuvākajam pusgadam, un pēc tam pārbaudi tos ar iepriekš minēto SMART testu. Tā tu iemācīsies izvirzīt reālos mērķus un atšķirt tos no iegribām un fantāzijām.
  • Angļu valodas zināšanas ir nepieciešamas ne tikai apmeklējot Lielbritāniju. Pārbaudi savas zināšanas British Council mājas lapā, šeit ir pieejams bezmaksas IELTS (The International English Language Testing System) tests. https://takeielts.britishcouncil.org/take-ielts/prepare/free-ielts-practice-tests
  • Atceries kādu savu jau sasniegto mērķi un centies saprast, kas atveda tevi pie mērķa sasniegšanas. Iespējams tu gribēji sasniegt 10 balles fizikas kontroldarbā un tev tas izdevās. Kas tev palīdzēja? Vai tā bija mācību grāmatas un pierakstu uzmanīga lasīšana?

4.       Ko palasīt par mērķiem?

  • «Efektīvu cilvēku 7 paradumi» – Stīvens R. Kovejs
  • «Gribas spēks. Kā attīstīt un stiprināt»  – Kellija Makgonigala
  • «Izkāp no komforta zonas» – Braiens Treisijs

Ko paskatīties par mērķiem?

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR  TESTĒŠANAS PAMATIEM
QA 1.0

JAU 04.JŪLIJĀ PLKST. 19:00