“Gribu zināt vairāk!”: Pasaules iedzīvotāju novecošanās

11.05.2023

Sveiki visapkārt! Te Bens un šodien mēs parunāsim par novecošanos.

1. Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas datiem 2030.gadā 1 no 6 cilvēkiem būs 60 gadus vecs un vecāks, bet 2050.gadā 60 gadu vecu un vecāku cilvēku daudzums divkāršosies. Tas nevar nesatraukt vairāku iemeslu dēļ:

  • iedzīvotāju novecošanās noved pie slodzes pieauguma valsts budžetam, jo pieaugošajam pensiju vecuma cilvēku daudzumam atbilst mazāks darbspējīgu iedzīvotāju daudzums. Vienkārši sakot, mazākam skaitam strādājošo jāuztur lielāku daudzumu pensijas vecuma cilvēku.
  • palielināts vecāka gadagājuma iedzīvotāju īpatsvars izdara lielāku spiedienu uz medicīnas pakalpojumu jomu. Vecāka gadagājuma cilvēku kļūst ne tikai vairāk, tie dzīvo pat divkārt ilgāk, nekā piemēram 19.gadsimtā. Tātad šiem cilvēkiem ir nepieciešams ilgstoši sniegt kvalitatīvu medicīnisko palīdzību, bet tas prasa vairāk augsti kvalificētu ārstu. Citām demogrāfiskām grupām tas var nozīmēt medicīnisko pakalpojumu sadārdzināšanos.
  • sociālā slodze var novest pie ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās.
  • vecāka gadagājuma cilvēkiem pensijas vecuma cilvēku īpatsvara pieaugums var draudēt sociālā izolācija, kad viņiem nav ar ko komunicēt vai viņi nevar iziet ārā no mājām vai sociālās aprūpes iestādēm.

Lai kaut daļēji atrisinātu šīs problēmas, pasaules valstu valdībām jau tagad aktīvi jārīkojas. Piemēram,

  • paaugstināt oficiālo pensionēšanas vecumu,
  • novērst ierobežojumus vecāka gadagājuma cilvēkiem piedalīties brīvprātīgo darbā,
  • sniegt palīdzību vienādu iespēju nodrošināšanai iegūt izglītību visa mūža garumā,
  • veicināt dzimstību.

Kāpēc novecošanās jautājumiem tevi būtu jāsatrauc jau tagad? Iespējams, tev būs jāstrādā ilgāk nekā taviem vecākiem, mācīties visu mūžu un rūpīgāk sekot līdzi savas veselības stāvoklim. Iesaku jau tagad ieviest savā dzīvē derīgus ieradumus un hobijus, sākt nodarboties ar sportu. Tad tev arī vecumdienās būs ar ko nodarboties. Tāpat rekomendēju izveidot draugu loku, ar kuriem tev ir kopējas intereses, un uzturēt attiecības ar šiem draugiem pēc iespējas ilgāk. Novērtē šos cilvēkus – viņi ir viens no tavas dzīves balstiem.

Kad strādā, izveido drošības spilvenu. Katru mēnesi atliec noteiktu summu sevis uzturēšanai vecumdienas. Neceri uz valsti vien, ja gribi saglabāt vai paaugstināt tagadējo dzīves līmeni.

2. Piemēri.

  • 19.gadsimta vidū vidējais mūža ilgums vīriešiem bija 40 gadi, bet sievietēm – 42 gadi. 20.gadimsta vidū vidējs dzīves ilgums bija 45 gadu, bet 2023.gadā tie ir 73 gadi.
  • Zinātnieki no Virdžīnijas universitātes ir noskaidrojuši, ka cilvēks, un proti cilvēka smadzenes sāk novecot no 27 gadu vecuma.  Brīdināts nozīmē apbruņots, tātad centies izmantot savus labākos gadus maksimāli aktīvi.

3. Praktiskie uzdevumi.

  • Padomā, kā tu jau šodien tu vari uzlabot situāciju ar novecošanos pasaulē? Sāc ar mazajiem soļiem – apciemo savus vecvecākus. Tas palīdzēs viņiem justies ne tik vientuļiem un izdaiļos viņu dienas, bet tev būs iespēja uzzināt daudz interesanta par viņu dzīvi.
  • Un vēl tu vari iekārtoties brīvprātīgo darbā vienā no sociālās aprūpes centriem, tur vienmēr ir nepieciešamas darba rokas. Nebaidies no šī darba, tā tu varēsi labāk uzzināt kas tevi gaidā vecumdienās un sagatavoties tām.

4. Ko palasīt par novecošanos?

Ko paskatīties par novecošanos ?

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR  TESTĒŠANAS PAMATIEM
QA 1.0

JAU 04.JŪLIJĀ PLKST. 19:00