“Gribu zināt vairāk!”: Savas nākotnes plānošana

16.05.2023

Sveiki, te Bens! Šodien es aicinu jūs padomāt par savu nākotni.

1.       Piekrīti, tavā nākotne ir tieši atkarīga no tā, kādus soļus tu sper šodien. Protams, ir tas, kas nav no mums atkarīgs, un proti, valdības lēmumi valstī, kurā tu dzīvo, vai dabas katastrofas. Taču tagad mums ir daudz vairāk iemeslu plānot savu nākotni: mēs dzīvojam ilgāk, mēs varam izvēlēties savu darba vietu un karjeru pēc sirds patikas, mēs varam izvēlēties sev dzīvesvietu. Šāda izvēles brīvība vienlaicīgi padara katru no mums atbildīgu par savu dzīvi, jo, ja lēmumu nepieņem tu, to izdara kāds cits tavā vietā. Plānošana ir instruments tiem, kam nepatīk atstāt dzīvi pašplūsmai.

Ko tu vari ieplānot jau šodien? Vispirms izlemj, kādas dzīves jomas tev ir svarīgas un ko tu vēlies sasniegt katrā no tām. Šādas jomas var būt: mācības, karjera, dzīvesvietas izvēle, attiecību radīšana, veselības nostiprināšana, sporta sasniegumi u.c. Katrā no šīm sfērām mērķi var būt dažādiem plānošanas periodiem: īstermiņa un ilgtermiņa.

Kā sākt plānot? Paņem baltu lapu un uzraksti, kas tev ir svarīgs dzīve. Lai tā ir vienkārši domu plūsma, neierobežo sevi ar kādiem noteikumiem. Kad tu aptuveni sapratīsi ko vēlies sasniegt dzīvē, piestrādā pie mērķiem uz gadu, 5 gadiem, 10 gadiem; periodu nosaki tu. Mērķiem jābūt reālistiskiem un sasniedzamiem. Pēc tām izstrādā rīcības plānu katra mērķa sasniegšanai. Ik pa laikam pārskati mērķus un rīcības plānus. Nekautrējieties, ja daži mērķi jums vairs nav aktuāli, tas ir normāli. Tā ir tava dzīve, tu mainies, attīsties, tāpēc arī mērķi var mainīties.

Pēc rīcības plāna sastādīšanas svarīgi pašam saprast, kas tevi atbalstīs mērķu sasniegšanā, kāda ir tava motivācija. Lai mērķi nepaliktu tikai saraksts uz papīra, ievies plānošanu savā ikdienā. Pārbaudi savus mērķus un rīkojies!

2.       Piemēri.

  • Tu gribi kļūt par arhitektu. Uzzini, kur ir iespējams apgūt šo profesiju, kādas ir iestāšanas prasības, vai ir iestājpārbaudījumi un sagatavošana tiem. Pamatojoties uz saņemto informāciju, sastādi rīcības plānu. Piemēram, iziet rasēšanas un zīmēšanas kursus, iekārtoties darbā vasaras brīvlaikā, uzzināt par iespēju saņemt studentu kredītu vai mācīties par valsts līdzekļiem. Un atceries: ikdienas pūles palīdz tev sasniegt nākotnes mērķi.
  • Pieņemsim, ka tavs nākamā gada mērķis ir atvērt savu autoservisu. Tad tev ir jāsaprot, kāda uzņēmējdarbības forma tev der, vai tu radīsi kompāniju viens vai kopā ar partneriem, kāda ir konkurence tirgū, kur ir vislabākā vieta servisam, kāds ir nepieciešams finansējums un daudz kas cits.

3.       Praktiskie uzdevumi.

  • Pamēģini uzrakstīt savus mērķus gadam, sastādi detalizētu rīcības plānu katra mērķa sasniegšanai un padomā, kā apbalvosi sevi par vissvarīgākā mērķa sasniegšanu.
  • Saplāno savu rītdienu pēc iespējas detalizētāk. Uzraksti, ko darīsi, darbības sākumu un beigu laiku. Piemēram, darbība – mazgāties dušā, tīrīt zobus, sākuma laiks 07:00, beigu laiks 07:15. Un tā apraksti visu dienu.

4.       Ko palasīt par nākotnes plānošanu

  • «Homo Deus. Cilvēces īsā nākotne», Juvāls Noass Harari
  •   «100 veidi, kā mainīt savu dzīvi. Pirmā daļa», Larisa Parfentjeva

Ko paskatīties par nākotnes plānošanu.

  • “Tiesības uz laimi”, 2006, 12+
  • “Starp zvaigznēm”, 2014, 16+

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR  TESTĒŠANAS PAMATIEM
QA 1.0

JAU 04.JŪLIJĀ PLKST. 19:00