Sveiki, te Bens un šodien mēs nedaudz pašiverēsim tavā galvā… Tas bija joks, bet runa būs par domām. Steidzos nomierināt – tavas domas neviens nezin!
1. Mēs domājam visu laiku, katru dienu tavā galvā aizsteidzas milzīgs domu daudzums, arī tad, ja tu to neapzinies. Zinātnieki pat ir saskaitījuši, ka vidēji cilvēkam dienā var būt 6200 domas. Bez domāšanas mēs nevarētu nedz mācīties, nedz strādāt, nedz vispār veikt jebkādas darbības. Domāšana mums ir nepieciešama, bet vai jebkāda domāšana? Tie paši zinātnieki saka, ka mūsu domas no dienas dienā atkārtojas. Un atkārtojošas domas noved pie atkārtojošām darbībām.
Taču, ja mēs vēlamies mainīt savu dzīvi, kaut ko sasniegt, domas ir jāmaina. Vispirms pamēģini novērot savas domas kā svešs vērotājs. Apzinātība ir atslēga sevis saprašanai. Pacenties katru dienu veltīt laiku tam, lai novērotu savas domas. Pasēdi klusumā 5 minūtes un pēc tam pieraksti domas, kuras atceries visvairāk.
Zinātnieki apgalvo, ka lielākā daļa mūsu domu ir par pagātni. Taču pagātni mēs nevaram izmainīt. Mēs varam tikai izmainīt savu attieksmi pret to. Ja tu pārdzīvo par neveiksmēm pagātnē, pamēģini domāt par pagātnes, esošām vai nākošām uzvaram. Atcerēties savas uzvaras ir ļoti svarīgi motivācijai un pašvērtējumam. Nākamreiz, kad tev būs grūti, uzdod sev jautājumu: “Tu samierināsies vai cīnīsies?”. Centies uztvert grūtības kā izaugsmes iespēju.
Kā uzskata grāmatas “Elastīgs prāts” autore Kerola Dveka pastāv divi domāšanas veidi: nostādne uz pašreizējo (viss paliks nemainīgs) un nostādne uz izaugsmi (tu esi spējīgs mainīt savu dzīvi, attīstot sevi). Pētījumi liecina, ka panākumus gūst tie, kas tīc, ka domas un dzīvi var mainīt uz labo, ka var “pāraugt” pašreizējo sevi.
Dzīves likstu laikā mums var būt grūti domāt par labo, mēs iegrimstam negatīvu domu dzelmē. Kā nenonākt šajā bezdibenī? Pamēģini vest pateicību dienasgrāmatu. Katru vakaru pirms doties pie miera pieraksti dažus cilvēkus un situācijas, kurām tu esi pateicīgs šajā dienā. Pat sīkumiem ir nozīme! Pateicības dienasgrāmatu vešana palīdz ieraudzīt to labo, kas notiek ar mums katru dienu, palīdz nomainīt jautājumu “Kas nav tā kā vajag?” pret jautājumu “Kas IR tā kā vajag?”.
Domu kvalitātes attīstīšanai ir nepieciešams rīkoties aktīvi, pieņemt lēmumu, izvēlēties risinājumus, censties domāt nestandarti. Atceries – tu esi unikāls un tieši tu radi savu pasauli, savā galvā, savās domās. Un domas rada darbības.
2. Piemēri.
3. Praktiskie uzdevumi.
4. Ko palasīt par domu kvalitāti?
Ko paskatīties par domu kvalitāti?