“Gribu zināt vairāk!”: Tavu domu kvalitāte

08.05.2023

Sveiki, te Bens un šodien mēs nedaudz pašiverēsim tavā galvā… Tas bija joks, bet runa būs par domām. Steidzos nomierināt – tavas domas neviens nezin!

1.        Mēs domājam visu laiku, katru dienu tavā galvā aizsteidzas milzīgs domu daudzums, arī tad, ja tu to neapzinies. Zinātnieki pat ir saskaitījuši, ka vidēji cilvēkam dienā var būt 6200 domas. Bez domāšanas mēs nevarētu nedz mācīties, nedz strādāt, nedz vispār veikt jebkādas darbības. Domāšana mums ir nepieciešama, bet vai jebkāda domāšana? Tie paši zinātnieki saka, ka mūsu domas no dienas dienā atkārtojas. Un atkārtojošas domas noved pie atkārtojošām darbībām.

Taču, ja mēs vēlamies mainīt savu dzīvi, kaut ko sasniegt, domas ir jāmaina. Vispirms pamēģini novērot savas domas kā svešs vērotājs. Apzinātība ir atslēga sevis saprašanai. Pacenties katru dienu veltīt laiku tam, lai novērotu savas domas. Pasēdi klusumā 5 minūtes un pēc tam pieraksti domas, kuras atceries visvairāk.

Zinātnieki apgalvo, ka lielākā daļa mūsu domu ir par pagātni. Taču pagātni mēs nevaram izmainīt. Mēs varam tikai izmainīt savu attieksmi pret to. Ja  tu pārdzīvo par neveiksmēm pagātnē, pamēģini domāt par pagātnes, esošām vai nākošām uzvaram. Atcerēties savas uzvaras ir ļoti svarīgi motivācijai un pašvērtējumam. Nākamreiz, kad tev būs grūti, uzdod sev jautājumu: “Tu samierināsies vai cīnīsies?”. Centies uztvert grūtības kā izaugsmes iespēju.

Kā uzskata grāmatas “Elastīgs prāts” autore Kerola Dveka pastāv divi domāšanas veidi: nostādne uz pašreizējo (viss paliks nemainīgs) un nostādne uz izaugsmi (tu esi spējīgs mainīt savu dzīvi, attīstot sevi). Pētījumi liecina, ka panākumus gūst tie, kas tīc, ka domas un dzīvi var mainīt uz labo, ka var “pāraugt” pašreizējo sevi.

Dzīves likstu laikā mums var būt grūti domāt par labo, mēs iegrimstam negatīvu domu dzelmē. Kā nenonākt šajā bezdibenī? Pamēģini vest pateicību dienasgrāmatu. Katru vakaru pirms doties pie miera pieraksti dažus cilvēkus un situācijas, kurām tu esi pateicīgs šajā dienā. Pat sīkumiem ir nozīme! Pateicības dienasgrāmatu vešana palīdz ieraudzīt to labo, kas notiek ar mums katru dienu, palīdz nomainīt jautājumu “Kas nav tā kā vajag?” pret jautājumu “Kas IR tā kā vajag?”.

Domu kvalitātes attīstīšanai ir nepieciešams rīkoties aktīvi, pieņemt lēmumu, izvēlēties risinājumus, censties domāt nestandarti. Atceries – tu esi unikāls un tieši tu radi savu pasauli, savā galvā, savās domās. Un domas rada darbības.

2.       Piemēri.

  • Lai saprastu kā tu domā, var novērot kā tu pieņemt lēmumus – līdzsvaroti un pārdomāti vai virspusēji, ātri vai lēni, katru reizi kā vienmēr vai atšķirīgi. Tā tu vari novērot sevi un saprast, ko tu gribētu mainīt savā domāšanas veidā un tātad arī savā dzīvē. Ja kādus lēmumus katru reizi tev ir grūti pieņemt, tas ir iemesls pārdomām – iespējams šos lēmumus var automatizēt, deleģēt vai vienkāršot. Pieņemsim, katru rītu tev ir grūti izvēlēties atbilstošu apģērbu. Sagatavo apģērbu iepriekšējā vakarā, iegādājies 7 vienādus kreklus vai palūdz, lai mamma izvēlas apģērbu tavā vietā, protams, ja uzticies viņas gaumei.
  • Lai atbrīvotos no negatīvo domu gūsta, kas pavada neveiksmes, var mēģināt runāt par notikumiem un par sevi pozitīvā veidā. Piemēram, “šī ir laba pieredze”, “es daudz ko esmu apguvis šajā situācijā”, “es centos, es tiku galā un tāpēc esmu malacis”, “no kļūdām mācās”, “nākamreiz es izdarīšu labāk”. Līdzīgas frāzes var palīdzēt tev pārdzīvot nepatikšanas bez nonākšanas negatīvā un nosargāt savu viedokli par sevi.

3.       Praktiskie uzdevumi.

  • Domu plūsmas nomierināšanai pamēģini meditāciju. Lēni elpo mierīgā vietā, klusumā vai klausoties mierīgu mūziku. Tu vari izmantot arī aplikācijas, piemēram, Nature Sounds, Insight Timer vai jebkuru citu, kas tev patīk. Sāc ar vienu minūti un pakāpeniski pagarini meditācijas laiku. Tā palīdzēs tev palēnināties un nomierinās domas.
  • Lai izmainītu savas domas, mēģini vairāk laikā pavadīt ārā, iemācies pastaigāties vienatnē un pamaini maršrutu, kuru izmanto katru dienu. Viss jaunais veicina  jaunu neironu šūnu veidošanos, un tātad arī jaunu domu veidošanos.

4.       Ko palasīt par domu kvalitāti?

  • “Elastīgs prāts”, Kerola Dveka
  • “Rīsu vētra un vēl 21 veids, kā domāt ārpus kastes”, Maikls Mikalko
  • “Emocionālā elastība”, Sjūzena Deivida

Ko paskatīties par domu kvalitāti?

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR  TESTĒŠANAS PAMATIEM
QA 1.0

JAU 04.JŪLIJĀ PLKST. 19:00