Jāizdomā parole? Šīs paroles labāk nelieto!

16.12.2022

Ja jūs domājat, ka lielākā daļa cilvēku ir sapratuši, ka lietot tādas paroles kā „password” („parole”), „admin” un „123456”, kas ir 3 vispopulārākās un līdz ar to arī visbiežāk uzlauztās paroles, ir vairāk nekā muļķīgi, tad jūs maldāties. Šīs paroles joprojām ir ļoti populāras.

Kiberdrošības pētnieki no Cybernews un paroļu pārvaldnieka uzņēmuma NordPass ir nākuši klajā ar rūpīgi apkopotu un dažādu hakeru slepenajos forumos izzinātu informāciju, kas atklāj, ko mēs visbiežāk norādām kā savas ierīces paroli un cik bieži hakeri to ir atklājuši. Šis pētījums ir balstīts uz 56 miljoniem uzlauztu vai nopludinātu paroļu sarakstu

Interesanti, ka tieši vārds „password” („parole”)  ir populārākā lietotā parole pasaulē. Dažās valstīs tika izmantotas ļoti specifiskas paroles, piemēram, “liverpūle” bija 4. visvairāk lietotā parole Apvienotajā Karalistē, lai gan pasaulē tā ir 197. Brazīlijas kontiem 2. visbiežāk izmantotā parole ir “Brasil”, savukārt Vācijā 5. parole ir “hallo”.

22% uzlauzto paroļu izmantoti tikai mazie burti. Vēl 38% izmantoti mazie burti un cipari. Lielākā daļa kiberdrošības pētnieku atzīst, ka visvieglāk ir uzlauzt tās paroles, kas sastāv tikai no viena vārda. Cybernews pētījumi atklāj, ka gandrīz 25% paroļu, ko viņi atrada, izmantoja tikai astoņas rakstzīmes, bet aptuveni 16% izmantoja tikai četras. Jebkurai jaunai lietotāja izveidotajai parolei ir jābūt daudz garākai par vienu vārdu — vismaz 12 rakstzīmēm — ir jāizmanto lielie un mazie burti, cipari un simboli, kā arī jāizvairās no vispārpieņemtiem vārdiem vai vienkāršām frāzēm.

Gan Cybernews, gan NordPass uzsver, ka nevienam pat „visnevainīgākajam” jūsu kontam nevajag izmantot arī tādas hakeru tiek viegli uzlaužamas paroles kā „111111”, „123123” un „qwerty”.

Pētījuma arīdzan atklāj, ka vārds “fuck” tika izmantots 21 223 795 parolēs. Ne mazāk populāri ir paroles vietā izvēlēties uzņēmuma, kurā strādā vārdu. Daži no visbiežāk ļaunprātīgi izmantotajiem uzņēmumu nosaukumiem ir: apple,  yahoo, dell, gap, nike, google. i Lai arī dažiem lietotājiem šķiet, ka anonīma koda izmantošana konta vai ierīces atbloķēšanai ir labs veids, kā atbalstīt savu iecienīto sporta komandu, tas tā nav. NordPass atzīmējis, ka Serbijas futbola klubs Red Star Belgrade tika izmantots 58 554 280 reižu uzlauztajās parolēs. Tam seko Detroitas Red Wings un Boston Red Sox, kuras abas tika izmantotas vairāk nekā 36 000 000 reižu. Starp populārākajām sporta komandās, kas izmantotas paroļu vietā ir arī Columbus Blue Jackets, Toronto Blue Jays, FC Roma, Inter Milan, Real Madrid, Orlando Magic, Utah Jazz u.c..

Tikpat bieži paroļu izveidē tiek izmantoti populāru videospēļu nosaukumi, piemēram, dota, matrix, starwars, psycho, terminator.

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR QA PAMATIEM

JAU 2024.GADA 16.MAIJĀ PLKST. 19:00