Kā paātrināt datora darbību

16.12.2022

Ikviens no mums ir pieredzējis situāciju, kad dators sāk „bremzēt”. Tā vietā lai uzreiz apsvērtu jauna un jaudīgāka datora iegādi ir dažas lietas, ko varam mēģināt darīt paši, tādejādi vismaz uz kādu laiku atliekot jauna datora iegādi.

Atbrīvojiet vietu krātuvē

Datoriem nepatīk, ka krātuvē pietrūkst vietas. Ne Microsoft, ne Apple nenorāda, cik daudz vietas jums vajadzētu atstāt brīvu, taču optimāli tie būtu 10 procenti no kopējā diska lieluma. Labā ziņa ir tāda, ka vietas atbrīvošana ir vienkāršāka nekā agrāk, pateicoties mākoņu krātuves pakalpojumu pieaugumam un to integrācijai operētājsistēmās.

Operētājsistēmā macOS atveriet Apple izvēlni, pēc tam izvēlieties About This Mac, Storage un Manage. Tiks parādīti daži ieteikumi vietas atbrīvošanai, tostarp Store in iCloud (lai automātiski saglabātu dažus vecākus failus tikai mākonī, līdz jums būs nepieciešamas vietējās kopijas) un Reduce Clutter (kas parāda lielākos failus jūsu sistēmā un ļauj, ja nepieciešams, tos dzēst). Ja operētājsistēmā Windows paziņojumu apgabalā atverat OneDrive paneli un izvēlaties „More”, tad cilnē „Settings” varat atzīmēt Saglabāt vietu un lejupielādēt failus (Save space and download files as you use them), kad tos izmantojat, lai saglabātu failus galvenokārt mākonī, līdz būs nepieciešamas kopijas. Gan Windows, gan macOS ļauj manuāli pārlūkot failus un mapes, lai atbrīvotos no nevajadzīgām lietām.

Noņemiet programmas, kuras neizmantojat

Instalēto lietojumprogrammu saraksta samazināšana līdz minimumam ir ļoti svarīga vienkāršas (un ātras) sistēmas palaišanai. Operētājsistēmā Windows, atveriet Windows iestatījumus, pēc tam izvēlieties Apps and Apps & features, lai skatītu visu, kas ir instalēts. Izmantojot augšpusē esošās nolaižamās izvēlnes, varat kārtot sarakstu pēc lieluma un datuma, lai atrastu lielākās vai vecākās lietojumprogrammas. Noklikšķiniet uz ieraksta sarakstā un pēc tam Atinstalēt, lai to noņemtu.

Mac datorā tas ir nedaudz sarežģītāk: atveriet lietojumprogrammas Finder (failu pārvaldniekā), lai atrastu instalētās programmas. Ja tās atrodas mapē, tajā var būt īpašs atinstalēšanas rīks. Ja nē, vislabāk ir vilkt programmas ikonu vai visu mapi (ja lietojumprogrammai ir mape) uz miskasti. Ja esat instalējis kaut ko no App Store, varat to noņemt, izmantojot LaunchPad. Noklikšķiniet un turiet uz tās programmas saīsnes, kuru vēlaties noņemt, pēc tam noklikšķiniet uz X, kad tas tiek parādīts. Vienkāršākai metodei varat lejupielādēt bezmaksas programmu AppCleaner, lai veiktu darbu.

Kontrolējiet, kuras programmas automātiski tiek palaistas

Ieslēdzot datoru, daudzas programmas automātiski tiek palaistas. Tomēr jāņem vērā, ka tas var ietekmēt jūsu datora sistēmas resursus. Jūsu datora palaišana ne tikai prasīs ilgāku laiku, bet arī patērēs vairāk atmiņas un procesors lēnāk apstrādās datus.

Operētājsistēmā Windows, lai redzētu fona lietojumprogrammas, varat ar peles labo taustiņu noklikšķināt uz uzdevumjoslas, pēc tam atlasīt Task Manager (uzdevumu pārvaldnieks) un Start-up (palaišana) (noklikšķiniet uz Disable (atspējot), kur nepieciešams). Varat arī doties uz Windows iestatījumiem un izvēlēties Privātuma un Fona lietotnes (ja nepieciešams, izslēdziet pārslēgšanas slēdžus). Ja izmantojat Mac datoru, atveriet sistēmas preferences, izvēlieties Lietotāji un grupas un „Login items” (Pieteikšanās vienumus) (noklikšķiniet uz jebkura ieraksta un pēc tam uz mīnusa simbola, lai to noņemtu).

Sakopiet savas lietojumprogrammas

Tīmekļa pārlūkprogrammas var būt pārslogotas ar paplašinājumiem un papildinājumiem, kas pēc tam ietekmē jūsu pārlūkošanas ātrumu un laiku, kas nepieciešams lapu ielādei. Pārskatiet paplašinājumu vai pievienojumprogrammu izvēlni un atspējojiet tos, kurus aktīvi neizmantojat. Lai iegūtu vislabākos rezultātus, pilnībā atinstalējiet visus nevajadzīgos paplašinājumus.

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR QA PAMATIEM

JAU 2024.GADA 13.JŪNIJA PLKST. 19:00