Viedpulksteņu sensori

07.02.2023

10 dažādi sensori, ko atradīsit savā viedpulkstenī

Viedpulksteņi ir kļuvuši par neaizstājamiem drošības, stila un komforta ierīcēm. Tiem ir daudz noderīgu funkciju, kas padara tos par vairāk nekā vienkāršu pulksteni.

Sīkāk apskatīsim dažādu veidu sensorus, kas atrodami viedpulksteņos, un to darbību.

1. Akselerometrs

Izmantojot viedpulksteni, varēsiet paņemt līdzi savu fitnesa režīmu, atrodoties ceļā. Akselerometrs var izsekot jūsu aktivitātes līmenim un sniegt ieskatu, pamatojoties uz jūsu veselības mērķiem. Tas gan skaita jūs noietos soļus, gan mēra ikdienas aktivitātes, gan var izanalizēt jūsu miega kvalitāti.

2.  GPS

GPS ir satelītu pozicionēšanas sistēma, kas nodrošina atrašanās vietas informāciju. Izmantojot GPS viedpulkstenī, viedtālrunī vai fitnesa aprocē, pulkstenis var atrast precīzu atrašanās vietu, izmantojot triangulāciju. Tas darbojas, aprēķinot neatbilstību starp signāliem — kad satelīta signāls tika nosūtīts uz jūsu pulksteni un kad tas tika saņemts. GPS uztvērēji var sniegt jums reāllaika fitnesa rādītājus, noteikt jūsu atrašanās vietu kartē un izmērīt jūsu ātrumu, attālumu un laiku, skrienot vai braucot ar velosipēdu (kopā ar citiem sensoriem, piemēram, akselerometru un žiroskopu). Varat iegūt priekšstatu par to, cik ilgs laiks jums nepieciešams, piemēram, lai nokļūtu no punkta A līdz punktam B.

3. Žiroskops

Žiroskopi ir jebkuras valkājamas ierīces galvenā sastāvdaļa. Izmantojot šos sensorus, varat iegūt informāciju par savu pašreizējo atrašanās vietu un ātrumu. Tādā veidā tas var noteikt, vai jūs skrienat, staigājat vai veicat kādu citu fizisko aktivitāti. Turklāt jūsu viedpulkstenis pastāvīgi pārbauda, vai nav veiktas tā orientācijas izmaiņas. Ja pārvietojat plaukstas locītavu, tas pamodinās displeju.

4. SPO2/ oksimetrijas sensori

Viedpulksteņos oksimetrijas sensori ir svarīgas diagnostikas ierīces, kas mēra perifēro skābekļa piesātinājumu vai skābekļa līmeni asinīs. Lielākajā daļā viedpulksteņu tiek izmantota atstarošanas pulsa oksimetrijas tehnoloģija, lai izmērītu uz ādas atstarotās infrasarkanās gaismas daudzumu. Viedpulkstenis izlādē redzamo infrasarkano gaismu caur ādu uz plaukstas locītavas (zona, kur atrodas pulss). Pēc tam sensori noteiks sarkanās gaismas daudzumu, ko atstaro piesātināts hemoglobīns un nepiesātinātais hemoglobīns jūsu ķermenī, un attiecīgi nodrošinās SPO2 līmeni. Parasti 95 un augstāks rādītājs norāda uz normālu skābekļa līmeni.

5. Bio-pretestības sensori

Šie sensori var izmērīt elektriskās strāvas daudzumu, kas plūst caur jūsu ķermeni. Tie mēra dzīvo audu pretestības, pretestības vai elektriskās vadītspējas izmaiņas. Piemēram,  Samsung Galaxy Watch 4 izmanto BIA tehnoloģiju, lai parādītu informāciju par sadedzinātajām kalorijām, tauku līmeni, skeleta muskuļu masu un daudz ko citu. Šie sensori var noteikt, cik aktīvs esat bijis. Tie dod jums ziņu, ja kādu laiku neesat bijis aktīvs.

6. Magnetometrs

Magnetometrs (vai kompasa sensors) ir viedpulksteņa kustības sensora veids, kas nosaka magnētisko lauku klātbūtni un stiprumu trīs vertikālajās asīs X, Y un Z, lai noteiktu, cik spēcīgs ir ierīces magnētiskais lauks. Viedpulksteņos un citās valkājamās ierīcēs magnetometrs nodrošina kustības noteikšanu, izsekošanu un virzienu. Viedpulksteņa akselerometrs mēra arī kustību — ja to lieto kopā ar magnetometru, tas ļauj iegūt ātruma, virziena un paātrinājuma sajūtu.

7. Sirds ritma monitors

Sirdsdarbības sensors ir svarīga sastāvdaļa, kas seko līdzi jūsu sirdspukstiem minūtē (BPM) un pārbauda novirzes no normas, palīdzot jums reāllaikā uzraudzīt jūsu veselību. Lielākajā daļā viedpulksteņu un fitnesa aproču tiek izmantota PPG (Photoplethysmography) tehnoloģija — augstas precizitātes gaismas sensori, kas izmanto gaismas avotu pulksteņa aizmugurē, lai izmērītu sarkanās un zaļās gaismas daudzumu, kas atspīd no plaukstas ādas. Normālas asinsrites laikā no jūsu ādas tiek atstarots lielāks sarkanās gaismas daudzums, un ir tendence absorbēt vairāk zaļās gaismas, savukārt starp sirdspukstiem zaļā gaisma tiek absorbēta salīdzinoši mazāk. Tādā veidā šie sensori nosaka asins plūsmas apjomu un tos var izmantot, lai noteiktu, vai jūsu pulss ir normāls vai neregulārs, nosakot gaismas daudzumu, kas atstaro no jūsu ādas. Sirdsdarbības monitori var arī noteikt pulsa traucējumus. Ja jums ir neparasti augsts vai zems sirdsdarbības ātrums, jūsu viedpulkstenis to uztvers un nosūtīs SOS jūsu ārkārtas kontaktpersonām.

8. Ādas temperatūras sensori

Viedpulksteņi, piemēram, Fitbit Versa 3 un Samsung Galaxy Watch 5, ir aprīkoti ar ādas vai ķermeņa temperatūras sensoriem, kas var izmērīt jūsu “perifēro” ķermeņa temperatūru pēc smagas fiziskās aktivitātes, piemēram, treniņiem, un var pat palīdzēt pārvaldīt stresa līmeni. Tie var būt noderīgi, lai uzraudzītu darbības, kas palielina ķermeņa siltumu, piemēram, pastaigas, skriešana, peldēšana un citas.

9. Žestu sensori

Žestu sensori ir lielisks veids, kā padarīt viedpulksteni noderīgāku un intuitīvāku. Piemēram, tie ļauj pamodināt displeju vai atvienot zvanu, piesitot plaukstas locītavu. Žestu sensori ir īpaši noderīgi cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar veiklību.

10. UV sensori

Saules gaisma ir viens no svarīgākajiem D vitamīna avotiem, kas ir būtisks ķermeņa veselības uzturēšanai. Tomēr pārmērīga UV starojuma iedarbība ilgtermiņā var izraisīt ādas vēzi vai melanomu. Varat izmantot šīs dermatoloģijas lietotnes, lai novērtētu savu ādas stāvokli un agrīnās brīdinājuma pazīmes par iespējamiem ādas bojājumiem. UV sensori ir viena no svarīgākajām viedpulksteņu funkcijām, jo tie palīdz jums saglabāt drošību, brīdinot jūs, pirms saules iedarbība kļūst kaitīga, lai jūs varētu veikt atbilstošus piesardzības pasākumus un izvairīties no negatīvām sekām.

BEZMAKSAS ONLINE LEKCIJA PAR QA PAMATIEM

JAU 2024.GADA 16.MAIJĀ PLKST. 19:00