Uzsākt ceļojumu IT pasaulē vēl nekad nav bijis tik vienkārši. Reģistrējies jau šodien un pārliecinies par to pats!
Sistēmanalīzes pamatkurss ļauj iepazīties ar sistēmanalītiķa veicamajiem pienākumiem IT risinājumu izstrādes projektos un apgūt būtiskākās metodes, ko sistēmanalītiķis izmanto ikdienas darbā. Kurss sniedz izpratni par sistēmanalītiķa lomu IT risinājuma izstrādē, ieviešanā un uzturēšanā: uzzināsi, kā specificēt prasības IT risinājumam, balstoties uz biznesa mērķi un biznesa procesiem, un uzzināsi dažādus paņēmienus IT risinājuma prasību izzināšanai un specificēšanai atkarībā no izstrādes pieejas.
Kursa intensitāte : 12 nodarbības, 1 reizi nedēļā, 4 akadēmiskās stundas garas lekcijas. Kursu ir ērti apvienot ar darbu vai pamatstudijām!
2 pirmās nodarbības ir bezmaksas! Piesakies!
Pēc veiksmīgas kursa pabeigšanas orientēsies sistēmanalīzes terminoloģijā, veicamajos uzdevumos un pratīsi dažādas prasību specificēšanas tehnikas, ko pielietot, atkarībā no IT risinājuma izstrādes un ieviešanas pieejas.
Ja vēl nestrādā par sistēmanalītiķi, tad kursā būsi ieguvis priekšstatu par šo profesiju un varēsi ar izpratni gatavoties uzsākt darbu šajā profesijā. Ja esi jau strādājošs sistēmanalītiķis, tad pēc kursa beigām varēsi iegūtās zināšanas izmantot, lai pilnveidotu savu ikdienas darbu pie tiem IT risinājumiem, ar kuriem Tu jau šobrīd strādā.
Sistēmanalītiķis strādā programmatūras izstrādes un ieviešanas projektu komandā, kur viņa galvenais uzdevums ir definēt prasības IT risinājumam, balstoties uz izpratni par biznesa mērķiem un procesiem. Sistēmanalītiķis piedalās IT risinājuma projektēšanā, atbalsta izstrādi un iesaistās risinājuma tālākā attīstīšanā.
Biznesa sfēras, mērķa, biznesa uzdevumu, vajadzību, biznesa prasību un procesu izpratnei ir ļoti būtiska nozīme sistēmanalītiķa darbā, lai nodefinētu atbilstošas prasības IT risinājumam. Lai veiksmīgi definētu prasības IT risinājumam un plānotu risinājuma ieviešanu, nepieciešams dokmentēt un analizēt biznesa procesus, idnetificēt tajos iesaistītos dalībniekus, analizēt kā mainīsies biznesa process līdz ar IT risinājuma ieviešanu. Viena no tehnikām, kas sistēmanalītiķim ir jāprot, lai veiktu šo uzdevumu, ir biznesu procesu diagrammas.
Biznesa procesa analīzes laikā iegūtā informācija jāizmanto tālākā sistēmanalīzes procesā – no tā radīsies prasības IT risinājumam. Analītiķim jāzina dažādi paņēmieni, kā pierakstīt, grupēt un sadalīt sīkāk funkcionālās prasības, lai varētu izvēlēties katrai situācijai racionālāko aprakstīšanas veidu, un tomēr apraksts būtu pietiekams tālākai sistēmas izstrādei. Ir arī tādas sistēmas funkcionālās prasības, kas ir gandrīz visās sistēmām – ir labi, ja sistēmanalītiķim ir pieredze un zināšanas par tām, ko atkārtot izmantot dažādos projektos.
IT risinājuma prasības ir daudzveidīgas, tāpēc sistēmanalītiķim ir jāzina dažādas tehnikas sistēmas prasību aprakstīšanai: piemēram, aktivitāšu, stāvokļu pārejas diagrammas, kā uzskatāmāk pierakstīt lomas un pieejas tiesības u.c.
IT risinājums ir jādefinē ne tikai funkcionālās prasības, bet arī nefunkcionālās prasības: tās ir prasības, kuras nevis nosaka kas sistēmai jādara, bet gan nosaka veidu un ierobežojumus kādā veidā ir jādarbojas IT risinājumam un kādā veidā tas ir jāveido, jāievieš un jāuztur.
Sistēmanalītiķim ir jāprot veidot IT risinājumā paredzēto uzkrāto datu modelis, lai tālākā sistēmas izstrādē tiktu izveidota tam atbilstoša datu bāze. Bet ar datu uzkrāšu vien nepietiek – datus uzkrāj, lai tos tālāk izmantotu gan ikdienas darbā, gan kopsavilkumos, gan arī tos izmantotu dziļākai datu analīzei. Arī jāņem vērā kādā veidā dati nonāks sistēmā – vai tos ievadīs lietotājs, vai tos saņems no citām sistēmām, un – varbūt dati ir jānodod citām sistēmām? Lai attēlotu datu nodošanu starp dažādām sistēmām vai sistēmas daļām, ir lietderīgi mācēt zīmēt datu plūsmu diagrammas un sekvenču diagrammas.
Ar labi uzrakstītām prasībām IT risinājumam analītiķa darbs nebeidzas – projektējot un izstrādājot, vai ieviešot gatavu risinājumu, nepieciešams sekot, lai tas atbilst izvirzītajām prasībām un ierobežojumiem. Sistēmanalītiķim jāprot projektējumu aprakstīt un izskaidrot pasūtītājam saprotamā veidā.
Ne tikai programmatūrai, bet arī katrai prasībai ir savs dzīves cikls: no brīža, kad rodas ideja par prasības nepieciešamību, līdz brīdim, kad tā ir pilnvērtīgi aprakstīta, un vēlāk – kad tā kļūst neaktuāla. Prasības aprakstīšanai nepietiek ar aprakstu vien – tai jāpiešķir prioritāte un tā jātrasē gan pret sākotnējām prasībām, gan pret risinājumu. Un, tā kā biznesa vide ir mainīga, tad arī prasības mēdz mainīties – sistēmanalītiķis ir tas IT risinājuma izstrādes un ieviešanas projekta dalībnieks, kurš vislabāk pārzina prasības, tāpēc viņš arī nodarbojas ar prasību pārvaldību.
Sistēmanalītiķim daudz jāsadarbojas gan IT risinājuma pasūtītāju gan izstrādātāju komandu, tāpēc jāspēj izvēlēties kāds sadarbības veids kurā situācijā ir piemērotākais: intervijas, sanāksmes, darba grupas, sarakste u.c. Uz katru tikšanos ir jāsagatavojas, atkarībā no mērķiem!
Programmatūras izstrādes pieejas ir dažādas, un arī dokumentācijas standarti var atšķirties – sistēmanalītiķim nodevumu dokumentācija jāveido atbilstoši projekta prasībām.
Sistēmanalītiķa ikdiena atšķiras atkarībā no programmatūras izstrādes pieejas, un viņam ir arī jāiesaistās projekta plānošanā, programmatūras nodošanā un ieviešanā. Tas prasa dažādas prasmes, un dod iespēju nepārtrauktai sevis attīstīšanai un turpmākām mācībām!
Mūsu kursu atšķirīgā iezīme un lepnums ir mūsu pasniedzēju sastāvs. Katrs no pasniedzējiem ir ne tikai teorētiķis, kurš ir apguvis programmēšanu ar grāmatu palīdzību, bet gan praktizējošs speciālists, kuram aiz muguras ir 5 – 10 gadu darba pieredze šajā specializācijā.
Mūsu pasniedzēji ar prieku dalās savā pieredzē un lielajā zināšanu apjomā ar tiem, kas klausās šos kursus.